7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

  • Info@ara-service.com
  • 021-22504188

علت سرد نکردن یخچال فریزر

علت سرد نکردن یخچال فریزر

علت سرد نکردن یخچال فریزر

یخچال طوری تنظیم شده است که در فصول مختلف با توجه به شرایط محیطی، دمای آن تنظیم می‌شود. در فصول گرم، سرد تر از حالت معمول شده و در فصول سرد، گرم تر می‌شود. این روند موجب نگهداری از مواد غذایی در حالت نرمال می‌شود. اما این تغییر دما باید طبیعی باشد. در حالتی که یخچال بیش از حد سرد و یا بیش از حد گرم شود، دچار مشکل شده و باید عیب یابی شود.

یکی از مشکلات رایج در رابطه با دما، سرد نشدن یخچال است. به طوری که با تنظیم دما روی کم ترین درجه نیز سرمای مورد نیاز تولید نمی‌شود. این موضوع سبب فاسد شدن سریع مواد غذایی می‌شود. در ادامه قصد داریم در مورد علت سرد نکردن یخچال و راه حل آن صحبت کنیم.

  • علت سرد نکردن یخچال فریزر
  • دلایل غیر فنی سرد نشدن یخچال فریزر
  • دلایل فنی سرد نشدن یخچال فریزر
  • تعمیر یخچال در محل توسط متخصصین آرا سرویس

 


علت سرد نکردن یخچال فریزر


 

دلایل غیر فنی سرد نشدن یخچال فریزر

این دلایل شامل مواردی هستند که خودتان می‌توانید آن را برطرف نمایید:

تنظیم نبودن دمای یخچال

تنظیم درجه یخچال  

توجه کنید که تنظیم دما در فصل سرد و گرم متفاوت است. دمای مورد نیاز در فصل گرم بین 1 تا 2 درجه سانتی گراد است. در حالی که در فصل زمستان دما باید بر روی عدد 3 یا 4 تنظیم گردد. بهتر است دامنه دما از این اعداد خارج نشود. چرا که افزایش بیش از حد دما، موجب گرم شدن و سرد نکردن یخچال می‌شود. در نتیجه مواد غذایی به زودی خراب می‌شوند. تنظیم کردن درجه زیر عدد 1 نیز موجب یخ زدگی مواد غذایی خواهد شد.

جهت تعمر کلیک نمایید: تعمیر یخچال بوش 

گذاشتن مواد غذایی زیاد در یخچال

 

اگر حجم مواد غذایی داخل یخچال زیاد باشد، هوای تولید شده در فضای درونی کاهش می‌یابد. در نتیجه هر بار که شما یخچال را باز و بسته می‌کنید، همان هوای اندک نیز خارج می‌شود. از این رو هوای درونی گرم می‌شود. برخی از مواد غذایی خودشان باعث مسدود شدن مسیر سرما ساز یخچال می‌شوند. به طور مثال گذاشتن ظروف بزرگ در قسمت انتهای یخچال، موجب مسدود شدن مسیر هواساز خواهد شد. چرا که هوا ساز در همان قسمت تعبیه شده است.

مقدار هوای مناسب تولید نمی‌شود

فن، قطعه‌ای مهم در خنک کردن موتور یخچال است. بنابراین کارکرد صحیح فن به جریان هوای مناسب وابسته است. موتور و فن در پشت یخچال قرار دارند. در صورتی که یخچال در محیطی بسته قرار گرفته و یا فاصله مناسب با دیوار را نداشته باشد، فضای پشتی مسدود شده و هوا برای خنک شدن فن و موتور جریان پیدا نمی‌کند. در نتیجه موتور داغ شده و یخچال را خنک نمی‌کند. حداقل فاصله بین دیوار و یخچال باید 15 سانتی متر باشد.

جهت تعمیر کلیک نمایید: تعمیر یخچال سامسونگ

دلایل فنی سرد نشدن یخچال

به جز موارد گفته شده، بروز مشکلات فنی در قطعات، منجر به سرد نشدن یخچال می‌شود. این دسته از مشکلات توسط تعمیرکار قابل برطرف شدن است. ممکن است خودتان قادر به تعمیر نباشید:

سوختن موتور کندانسور

یکی از دلایل سرد نشدن یخچال، سوختن موتور کندانسور است. در این وضعیت جریان هوای مطلوب به سیم پیچ‌های کندانسور مسدود می‌شود. در نتیجه گاز در جریان خنک کنندگی وجود نداشته و هوای مناسب به یخچال نمی‌رسد. نیم سوز شدن سیم پیچ‌های کندانسور، سوختن موتور کندانسور، شکستن پره‌ها و عدم اتصال آن‌ها به جریان برق و… موجب خنک نشدن یخچال می‌شود.

وجود مشکل در سیم پیچ خازن

کثیف بودن سیم پیچ خازن  

کمپرسور قطعه‌ای مهم در خنک کردن هوای یخچال است. این قطعه این کار را توسط دو سیم پیچ انجام می‌دهد. سیم پیچ اپراتور که در پشت پنل یخچال قرار داشته و سیم پیچ خازن که در بخش پایئنی قرار دارد. وظیقه سیم پیچ خازن، گرفتن گرمای کمپرسور است. در این حالت گرما خارج شده و ماده خنک کننده با گاز ترکیب می‌شود. در نتیجه یخچال خنک نخواهد شد.

خراب شدن سیم پیچ خازن، مانع از انجام مراحل فوق می‌شود. همین امر سبب گرم شدن یخچال می‌شود. اگر سیم پیچ خازن بسوزد، یخچال گرم می‌شود. اما در صورت نیم سوز شدن، علاوه بر گرم شدن صدا هم تولید می‌کند. برای پیشگیری از بروز این مشکل، یخچال و سیم‌های خازن باید مرتب بازدید شده و تمیز شوند.

اپراتور هوای یخچال را به گردش در می‌آورد. در نتیجه هوا با گاز ترکیب شده و هوای خنک وارد یخچال می‌شود. خراب شدن موتور اپراتور، مانع از ایجاد این چرخه می‌شود. در نتیجه هوای یخچال سرد نمی‌شود. گیر کردن یا شکستن فن، سوختن اپراتور، قطع شدن برق و… از عوامل خراب شدن این قطعه است.

جهت تعمیر کلیک نمایید: نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک

خراب شدن خازن

خازن وظیفه روشن و خاموش شدن یخچال را بر عهده دارد. خراب شدن سیم پیچ‌های خازن، موجب اختلال در این روند می‌شود. با خراب شدن خازن، کمپرسور نیز از کار می‌افتد. در نتیجه یخچال خنک نمی‌شود. اگر یخچال زیاد از حد سرد شود، عکس این جریان رخ داده است.

یخ زدن اپراتور

در یخچال‌های پیشرفته، عملیات یخ زدایی به صورت خودکار انجام می‌شود. این روند سبب پیشگیری از یخ زدن اپراتور خواهد شد. قطعاتی نظیر هیتر، کنترلر و ترموستات، عملیات یخ زدایی را انجام می‌دهد. خراب شدن این قطعات، موجب بسته شدن مسیر عبور هوا با یخ شده و یخچال خنک نمی‌شود.

خراب شدن کلید تنظیم

خراب شدن ترموستات یخچال کلید تنظیم در یخچال‌های قدیمی در بخش داخلی و در یخچال‌های جدید در نمایشگر روی یخچال وجود دارد. خراب شدن کلید تنظیم، تنظیم درست دما را دچار اختلال می‌کند. در نتیجه یخچال بیش از حد گرم یا سرد می‌شود.


تعمیر یخچال در محل توسط متخصصین آرا سرویس


اگر یخچال شما سرد نمی‌کند، مراحل فوق را دنبال کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، از تیم مهندسی آرا سرویس کمک بخواهید. آرا سرویس نمایندگی رسمی تعمیر یخچال و لوازم خانگی، ارائه دهنده انواع خدمات تعمیری در محل است. برای تعمیر یخچال فریزر ال جی در اصفهان با ما تماس بگیرید.


کلام آخر


سرد نشدن یخچال به دلایل متعددی رخ می‌دهد. این دلایل ممکن است فنی یا غیر فنی باشد. در مطالب فوق علت‌های  سرد نکردن یخچال و نحوه رفع آن‌ها گفته شد. با مراجعه به مطالب گفته شده، مشکلات خنک نشدن یخچال را بررسی و رفع نمایید. اگر به دنبال یک تعمیرکار مطمئن جهت تعمیر یخچال خود هستید، با ما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان