7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-22504188

علت خالی شدن گاز یخچال

علت خالی شدن گاز یخچال

 • علت خالی شدن گاز یخچال
 • نحوه عملکرد لوله‌های گاز یخچال چگونه است؟
 • دلیل نشتی و خالی شدن گاز یخچال چیست؟
 • نشتی در لوله‌های یخچال یا کمپرسور
 • سوراخ شدن لوله‌های اپراتور
 • پوسیدگی لاستیک درب یخچال
 • ضربه خوردن درایر
 • تمیز کاری اشتباه در یخچال
 • تعمیر یخچال فریزر و ساید بای ساید در محل

علت خالی شدن گاز یخچال


علت خالی شدن گاز یخچال

مراقبت از یخچال فریزر بسیار مهم است. اگر گاز یخچال خالی شود، یخچال از کار افتاده و باید تعمیر شود. چرا که بخش مهمی از کارکرد یخچال را شامل می‌شود. در پشت یخچال فریزر لوله هایی تعبیه شده است. این لوله‌ها از بین کندانسور، رادیاتور، یخ ساز، اپراتور و... عبور کرده است. در ادامه قصد داریم در مورد نحوه کارکرد لوله‌های گاز و علت خالی شدن گاز یخچال صحبت کنیم.

نحوه عملکرد لوله‌های گاز یخچال چگونه است؟

کمپرسور شروع کننده عملیات گاز رسانی به یخچال است. این قطعه، گاز را در بین لوله‌های یخچال به حرکت در می‌آورد. گاز حمل شده توسط این لوله ها، در فریزر تخلیه شده و موجب خنک شدن این قسمت می‌شود. سپس مجددا توسط کمپرسور به سمت مبرد ( گاز فشرده شده ) که نقش خنک کردن را دارد باز می‌گردد.

آمونیاک گاز استفاده شده در یخچال‌های قدیمی بوده است. امروزه به دلیل اثبات سمی بودن این گاز، از فریون استفاده می‌شود. این گاز، گازی سالم و بی خطر است و هیچ نوع تاثیر منفی بر محیط زیست ندارد.

عملیات تامین گاز یخچال دائما انجام می‌شود تا فضای داخلی همیشه خنک بماند. در نتیجه شما با تنظیم دمای یخچال، میزان سرعت این چرخه و درصد خنک کنندگی یخچال را تنظیم می‌کنید.

دلیل نشتی و خالی شدن گاز یخچال چیست؟

در صورتی که گاز یخچال تمام شده باشد، یخچال گرم شده و عملیات سرد کردن در آن به خوبی انجام نمی‌شود. کاهش فشار گاز یخچال موجب فرسودگی و نشتی گاز از یخچال می‌شود. از این رو در طول زمان قدرت خنک کردن از دست رفته و یخچال خنک نمی‌شود. در این حالت یخچال سرد می‌شود اما سرمای کافی ندارد.

اگر گاز یخچال به طور کامل تخلیه شده باشد، یخچال داغ می‌شود. در این زمان قابلیت خنک کردن مواد غذایی را از دست داده و دیگر قابل استفاده نیست و باید تعمیر شود. لازم به ذکر است علاوه بر خالی شدن گاز یخچال، مواردی دیگر نظیر خراب شدن ترموستات، لاستیک درب، کمپرسور و اپراتور نیز موجب گرم شدن یخچال می‌شود. در متن زیر دلایل خالی شدن گاز یخچال آمده است:

نشتی در لوله‌های یخچال یا کمپرسور

نشتی در لوله‌های یخچال یا کمپرسور
                                                           نشتی در لوله‌های یخچال یا کمپرسور

اصلی ترین دلیل خالی شدن گاز یخچال، وجود نشتی در لوله‌ها و یا کمپرسور یخچال است. استفاده طولانی مدت از یخچال و یا ضربه دیدن لوله‌ها موجب نشتی گاز از لوله‌ها می‌شود. البته بد کیفیت بودن لوله‌ها نیز در پوسیدگی سریع آن‌ها بی تاثیر نیست.

اگر جنس لوله‌های به کار رفته در یخچال آهنی باشد، به راحتی پوسیده می‌شود. چرا که نفوذ رطوبت در بخش‌های پائینی، پوسیدگی را تسریع می‌کند. لوله‌های گاز یخچال باید از جنس مس باشند. اما متاسفانه برخی از کارخانه‌ها از لوله‌های آهنی استفاده کرده و این موضوع موجب تسریع پوسیدگی در لوله می‌شود.

سوراخ شدن لوله‌های اپراتور

در بعضی از مواقع لوله‌های اپراتور سوراخ شده و موجب نشتی گاز از یخچال می‌شوند. گاهی نیز از جای خود خارج می‌شوند. خارج شدن لوله‌ها اصولا به دلیل جا به جایی غیر حرفه‌ای یهچال رخ می‌دهد. در این حالت آن را مجددا جایگذاری کنید. جنس لوله‌ها در کیفیت آن تاثیر دارد.

جنس لوله اپراتور، معمولا از آلومینیوم است. اتصال آلومینیوم به مس یا آهن مسیر اصلی عبور گاز را تشکیل می‌دهند. اگر لوله‌ها به خوبی جوش نخورند، نشتی پیدا کرده و سوراخ می‌شوند. علاوه بر این لوله مویی باید از قطر و سایز کافی برخوردار باشد. تغییر در سایز آن موجب تغییر فشار در لوله شده و تنظیم فشار جهت گاز رسانی در کمپرسور و کندانسور را دچار مشکل می‌کند. این موضوع سبب افزایش فشار ایجاد شده در لوله می‌شود. بنابراین لوله در اثر فشار زیاد سوراخ می‌شود.

پوسیدگی لاستیک درب یخچال

پوسیدگی لاستیک درب یخچال

لاستیک درب یخچال نقش اصلی در محکم کردن درب یخچال را دارد. اگر لاستیک درب از بین رفته و بپوسد، موجب محکم نشدن درب یخچال می‌شود. بنابراین گاز به راحتی به فضای بیرونی نشتی پیدا می کند. در هنگام مواجه شدن با این مشکل، لاستیک درب باید تعویض شود. از یک تعمیرکار جهت تعویض لاستیک درب یخچال کمک بخواهید.

ضربه خوردن درایر

ضربه خوردن درایر
                                                           ضربه خوردن درایر

درایر قطعه‌ای مهم در یخچال است. این قطعه که به نام فیلتر تصفیه گاز یخچال معروف است، گاز یخچال را تصفیه می‌کند. این قطعه به لوله مویی متصل شده است و عملیات تصفیه گاز را انجام می‌دهند. اگر در هنگام جا به جایی به این بخش ضربه‌ای وارد شود، گاز به بیرون نشت پیدا می‌کند.

تمیز کاری اشتباه در یخچال

یکی دیگر از دلایلی که موجب نشت گاز از یخچال می‌شود، تمیزکاری یخچال به روش اشتباه است. عده‌ای تصور می‌کنند برفک‌های فریزر باید توسط شی تیز از بین برود. در صورتی که این روش اشتباه است. باید اجازه دهید برفک‌ها آب شوند و اقدام به تمیز کاری کنید.

 لوله‌های سرد کننده که با نام اپراتور شناخته می‌شوند، در فریزر یخچال قرار گرفته اند. به مرور زمان این لوله‌ها بر اثر جذب رطوبت یخ می‌زنند. هنگامی که شما برای کندن برفک‌ها از چاقو استفاده می‌کنید، به این لوله‌ها صدمه وارد می‌شود. در نتیجه لوله سوراخ شده و گاز نشت پیدا می‌کند.


تعمیر یخچال فریزر و ساید بای ساید در محل


پیدا کردن محل نشتی گاز یخچال و تعمیر آن، کار ساده‌ای نیست. یکی از اصلی ترین علائم تشخیص نشتی گاز یخچال، خروج بوی بد از یخچال است. چرا که گاز یخچال بد بو بوده و هنگام نشتی بوی بدی تولید می‌کند. اگر متوجه نشتی گاز از یخچال شدید، از طریق تماس با متخصصین مجرب آرا سرویس، در محل یخچال خود را با هزینه‌ای مناسب تعمیر نمایید.


کلام آخر


در مطالب گفته شده در مورد علل نشتی گاز از یخچال صحبت کردیم. نشتی گاز از یخچال به دلیل فرسودگی لوله ها، عدم تمیز کردن صحیح یخچال، پوسیدگی لاستیک درب و ضربه خوردن درایر اتفاق می‌افتد. بوی بد یخچال مهم ترین دلیل برای تشخیص نشتی گاز از یخچال و خالی شدن است. از طریق تماس با مشاورین آرا سرویس، علاوه بر دریافت مشاوره رایگان، درخواست تعمیر یخچال خود را ثبت نمایید تا متخصصین ما در کوتاه ترین زمان آن را تعمیر کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان