7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

  • Info@ara-service.com
  • 021-22504188

علت یخ نزدن فریزر چیست؟

علت یخ نزدن فریزر

علت یخ نزدن فریزر چیست؟

  • علت یخ نزدن فریزر
  • نحوه کارکرد فریزر چگونه است؟
  • دلیل کار نکردن فریزر و یخ نزدن آن
  • تعمیر یخچال در منزل توسط تیم مهندسی آرا سرویس

علت یخ نزدن فریزر


اگر قسمت فریزر یخچال شما از کار افتاده است سریع تر برای تعمیر آن اقدام کنید. فریزر بخش مهمی از یک یخچال است که برای نگهداری مواد غذایی که نیاز به انجماد دارند استفاده می‌شود. حال اگر این بخش دچار مشکل شود و یخ نزند مواد غذایی فاسد می‌شوند. بنابراین باید هر چه زودتر عیب یابی شود. ما به شما راهکار لازم جهت عیب یابی و تعمیر فریزر را خواهیم گفت. اگر بخش فریزر یخچالتان از کار افتاده است، با خواندن متن زیر می‌توانید دلیل یخ نزدن آن را بیابید.

نحوه کارکرد فریزر چگونه است؟

تمام یخچال‌ها دارای یک سیستم یکنواخت برای کارکرد فریزر هستند. خنک شدن فریزر از طریق محیط اطراف ایجاد می‌شود. به صورتی که کمپرسور گرمای ایجاد شده در فریزر را جمع آوری می‌کند و به بخش مبرد می‌برد. مبرد دارای مایع خنک کننده است. مایع خنک کننده توسط لوله‌‌های مسی بین کندانسور و سیم پیچ اپراتور جا به جا شده و موجب خنک سازی فریزر می‌شود.

دلیل کار نکردن فریزر و یخ نزدن آن

کار نکردن فریزر دلایل مختلفی دارد. از جمله دلایلی که باعث می‌شود فریزر از کار بیفتد و یخ نزند شامل: خراب شدن ترموستات فریزر، تمام شدن شارژ یخچال، کار نکردن فن فریزر و یا خرابی کمپرسور است.

یکی دیگر از دلایلی که دخالت کمتری در یخ نزدن فریزر داشته و به ندرت اتفاق می‌افتد، خراب شدن لاستیک درب فریزر است. در این حالت سرمای داخلی به بیرون نشت کرده و فضای داخل فریزر گرم می‌شود. این موضوع سبب جلوگیری از یخ زدن فریزر می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، دلایل دیگر نیز سبب یخ نزدن فریزر می‌شوند. در متن زیر دلایل اصلی یخ نزدن فریزر گفته شده است:

کثیف بودن سیم پیچ خازن

کثیف بودن سیم پیچ خازن

همانطور که گفته شد یخچال دارای دسته‌‌ای از لوله است. این لوله‌ها با عنوان سیستم سرمایشی یخچال شناخته می‌شوند. سیستم سرمایشی یخچال در جهت خنک کردن فضای داخلی از کمپرسور استفاده می‌کند. کمپرسور دارای دو نوع سیم پیچی است. از طریق سیم پیچ‌‌های کمپرسور هوای خنک به داخل پمپاژ شده و محیط را سرد می‌کند.

سیم پیچ خازن، نام یکی از سیم پیچ‌‌های کمپرسور است. محل قرار گیری آن در قسمت پائینی یخچال است. سیم پیچ اپراتور، دومین سیم پیج کمپرسور است که در پشت پنل یخچال قرار دارد. سیم پیچ خازن عملیات تبدیل گاز به مایع را در یخچال انجام می‌دهد. به صورتی که مایع مخصوصی که در حالت گاز قرار دارد را فشرده می‌کند تا به مایع داغ تبدیل شود. سپس آن را پمپاژ می‌کند.

محل قرار گیری این سیم پیچ موجب جذب سریع گرد و غبار در آن می‌شود. بنابراین سیم پیج خازن کثیف شده و در عملکرد صحیح سیم پیچ خازن اشکال ایجاد می‌کند. در نتیجه عملیات خنک سازی دچار مشکل می‌شود.

خراب شدن برد کنترل دما در فریزر

برد کنترل دما، نقش مهمی در خنک کردن سیستم سرمایشی فریزر دارد. ارسال ولتاژ لازم به کمپرسور و موتور فن فریزر مهم ترین وظیفه این برد است. خراب شدن برد کنترل دما، موجب عدم تشخیص صحیح دما در فریزر شده و یخچال گرم می‌شود. هرگاه یخچال فریزر شما با چنین مشکلی مواجه شود، باید از تعمیرکار بخواهید دلیل اصلی را تشخیص دهد. سپس در صورت نیاز باید به تعویض برد کنترل پرداخت.

خراب شدن موتور فن فریزر

خراب شدن موتور فن فریزر، یکی دیگر از دلایل یخ نزدن فریزر یخچال است. موتور فن در قسمت کندانسور قرار داشته و در عملیات خنک سازی موثر است. در صورتی که موتور فن سوخته و یا خراب شود، هوای سرد از سیم پیچ‌‌های کندانسور عبور نمی‌کند. در نتیجه یخچال سرد نمی‌شود.

خراب شدن موتور فن به دلایل دیگری نیز ممکن است رخ دهد. عواملی مانند شکستن پره‌‌های فن به علت نچرخیدن آزادانه آن، وجود مشکل الکتریکی در فن و در نتیجه عدم رسیدن نیروی لازم برای چرخش، از دیگر علائم آن است.

خراب شدن فن اپراتور

وظیفه موتور فن اپراتور، به گردش در آوردن سرمای ایجاد شده توسط فن کندانسور است. در صورتی که فن اپراتور خراب شود، هوای خنک در فریزر به گردش در نیامده و فریزر از کار می‌افتد. علاوه بر این ایجاد سر و صدا و یخ نزدن فریزر، از دیگر علائم خراب شدن فن اپراتور یخچال است. تعمیر آن از حیطه شما خارج است. حتما از یک تعمیرکار برای عیب یابی و تعمیر کمک بخواهید.

یخ زدن اپراتور

یخ زدن اپراتور

یخ زدن لوله‌‌های مارپیچ اپراتور، موجب مسدود شدن جریان هوای فریزر می‌شود. در این حالت عملیات یخ زدایی باید انجام شود. این کار با استفاده از سیستم یخ زدای اتوماتیک توسط تعمیرکار انجام می‌شود. سیستم یخ زدای اتوماتیک شامل یک هیتر است. هیتر وارد فریزر شده و باد گرم حاصل از آن، یخ‌‌های انباشته شده را ذوب می‌کند.


تعمیر یخچال در منزل توسط تیم مهندسی آرا سرویس


یخ نزدن فریزر، از مشکلات رایج یخچال فریزر است که به سادگی قابل تعمیر نیست. در صورت مشاهده چنین مشکلی در یخچال خود، حتما از یک تعمیرکار کمک بخواهید. متخصصین آرا سرویس، با تکیه بر تجربه درخشان خود در تعمیر یخچال فریزر در محل، آماده ارائه بهترین خدمات تعمیری، با قیمتی مناسب هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و درخواست تعمیرکار با شماره‌‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.


کلام آخر


در مطالب فوق در مورد علت‌‌های یخ نزدن یخچال فریزر صحبت کردیم. اگر یخچال فریزر شما یخ نمی‌زند، می‌توانید علت اصلی آن را در مطالب بالا جویا شوید و راهنمایی لازم جهت تعمیر آن را دریافت نمایید. در صورتی که قادر به برطرف کردن این مشکل نبودید، نگران نباشید. از طریق ثبت درخواست تعمیرکار خود در سایت آرا سرویس، در کوتاه ترین زمان مشکل یخ نزدن فریزر را برطرف نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان