7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-22504188

علت یکسره شدن یخچال ( اتومات نکردن یخچال )

علت یکسره شدن یخچال

علت یکسره شدن یخچال ( اتومات نکردن یخچال )

خاموش نشدن یخچال و یا اتومات کار نکردن آن، یکی از مشکلات رایج در یخچال است. یک یخچال سالم، به طور اتومات کار می‌کند. این سیستم عملکرد یخچال سبب کاهش فشار وارد شده به موتور یخچال، و در نتیجه حفظ سلامت دستگاه می‌شود. یکسره شدن یخچال دلایل مختلفی دارد. در ادامه شما را با این دلایل آشنا خواهیم کرد.

 • علت یکسره شدن یخچال
 • چرا یخچال اتومات کار نمی‌کند؟
 • تعمیر یکسره شدن یخچال فریزر در منزل

علت یکسره شدن یخچال


چرا یخچال اتومات کار نمی‌کند؟

علت اتومات کار نکردن یخچال، همیشه نشان دهنده خرابی در قطعات آن نیست. بلکه عوامل دیگری در بروز این مشکل دخیل هستند. ساده ترین علت‌های یکسره کار کردن یخچال شامل موارد زیر است:

 • گرم بودن محیط خانه و فضای اطراف یخچال.
 • قرار دادن مواد غذایی گرم در یخچال.
 • باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال.
 • استفاده از یخچال پس از مدتی طولانی.

به جز موارد فوق، دلایل فنی و خراب شدن قطعات یخچال نیز، عاملی بر یکسره شدن یخچال هستند. مهم ترین نواقص فنی که یخچال را یکسره می‌کنند شامل موارد زیر است:

نشت گاز از یخچال

نشت گاز، مهم ترین علت یکسره شدن یخچال است. برای اطمینان از این موضوع ابتدا به مدل یخچال خود دقت کنید. اگر از یخچال قدیمی استفاده می‌کنید، فریزر آن را بررسی کنید. وجود برفک بر روی فریزر یخچال، نشان دهنده نشتی گاز از آن است. اما اگر از یخچال‌های جدید استفاده می‌کنید، برفک در صفحه انتهایی فریزر ایجاد می‌شود. در صورت مشاهده برفک، یخچال شما نشتی گاز دارد. این موضوع نیز سبب یکسره شدن یخچال و خاموش نشدن آن می‌شود.

وجود گرد و غبار بر روی لوله‌های کندانسور

به مرور زمان، لوله‌های کندانسور که نقش اصلی در خنک کردن یخچال را بر عهده دارند، کثیف می‌شوند. کثیف شدن لوله‌های کندانسور نه تنها موجب گرم شدن یخچال می‌شود، بلکه یخچال را از حالت اتومات خارج می‌کند. در نتیجه یخچال خاموش نمی‌شود.

خراب شدن هیتر دیفراست

هیتر دیفراست قطعه‌ای مهم در آب کردن برفک‌های موجود در لوله‌های اپراتور است. اگر این قطعه خراب شود، برفک بر روی لوله‌های اپراتور جمع می‌شود. این موضوع نیز سبب یکسره شدن یخچال خواهد شد. برای برطرف کردن مشکل، هیتر دیفراست باید عیب یابی شده و تعمیر یا تعویض شود.

خراب شدن تایمر دیفراست

تایمر دیفراست عملکرد صحیح هیتر دیفراست را کنترل می‌کند. معیوب بودن تایمر دیفراست، موجب عملکرد نامناسب هیتر می‌شود. در این حالت با وجود سالم بودن هیتر دیفراست، تایمر در کار آن اختلال ایجاد کرده و در نتیجه یخچال یکسره می‌شود. تایمر دیفراست باید بررسی شده و در صورت نیاز تعویض گردد.

خراب شدن ترموستات

خراب شدن ترموستات یخچال
خراب شدن ترموستات یخچال

ترموستات یخچال وظایف مهمی را بر عهده دارد. یکی از مهم‌‌ترین وظایف این قطعه، بررسی دمای داخلی و تطابق آن با دمای تنظیم شده است. سرد یا گرم شدن بیش از حد موتور یخچال، نشان دهنده خراب شدن ترموستات است. همچنین از آن جایی که ترموستات، فرمان دهنده هیتر است، خراب شدن آن عملکرد هیتر را نیز دچار اختلال می‌کند. یعنی هیتر متوجه برفک تشکیل شده روی لوله اوپراتور نشده و یخچال اتومات نمی‌شود.

ضعیف شدن موتور یخچال

یک یخچال سالم دارای صدای کمی است. صدای اندکی که تولید  می‌کند نیز، به دلیل کارکرد موتور است. زیاد بودن صدای یخچال، نشان دهنده خراب شدن موتور است. این جریان ارتباط مستقیم با خاموش نشدن یخچال و یکسره شدن آن دارد. برای عیب یابی لازم است یک تعمیرکار یخچال را بررسی کند.

خراب شدن درب جایخی در یخچال‌های قدیمی

در یخچال هایی که درب فریزر آن‌ها در بالا تعبیه شده است، خراب شدن درب فریزر موجب انتقال سرما به بخش پائین می‌شود. این موضوع سبب یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال خواهد شد. از طرفی یخچال بیشتر از حد معمول کار می‌کند، تا سرمای خارج شده در جایخی را جبران کند. بنابراین درب فریزر باید بررسی و تعمیر گردد.

معیوب شدن برد یخچال

یخچال‌های جدید و هوشمند دارای سنسور هستند. سالم بودن سنسور در اتومات بودن یخچال موثر است. از طرفی خراب شدن برد، در خاموش نشدن یخچال بی تاثیر نیست. برد دستگاه را بررسی کنید. اگر خراب باشد باید تعمیر شود.

خراب شدن لاستیک درب یخچال

پوسیدگی لاستیک درب یخچال

علاوه بر درب فریزر، خراب شدن لاستیک درب یخچال نیز سبب یکسره کار کردن یخچال می‌شود. در این وضعیت تمام هوای سرد به بیرون نشت کرده و هوای گرم جایگزین آن می‌شود. بنابراین موتور یخچال بیشتر کار می‌کند تا گرمای تولید شده را از بین ببرد. خراب شدن لاستیک درب، سبب خالی شدن گاز یخچال نیز می‌شود. در نتیجه مواد غذایی گرم شده و سریعا فاسد می‌شوند. از طریق تعویض لاستیک دور درب یخچال، مشکل برطرف می‌شود.


تعمیر یکسره شدن یخچال فریزر در منزل


اگر یخچال شما یکسره شده و خاموش نمی‌شود، نگران نباشید. شما می‌توانید این مشکل را از طریق تماس با متخصصین آرا سرویس به راحتی برطرف کنید. مشاورین آرا سرویس هر روز هفته حتی روزهای تعطیل در خدمت شما هستند. از طریق تماس با شماره تلفن‌های درج شده، علاوه بر دریافت مشاوره رایگان، تعمیرکار خود را از ما بخواهید. ما در کوتاه ترین زمان ممکن مشکلات مربوط به یخچال و لوازم برقی شما را رفع می‌کنیم.


کلام آخر


یکسره شدن یخچال و خاموش نشدن آن، فشار زیادی به موتور یخچال وارد می‌کند. در نتیجه تعمیر نکردن آن سبب بروز مشکلات جدی تری خواهد شد. یکسره شدن یخچال به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. از این رو دلیل اصلی آن را یک تعمیرکار متبحر باید تشخیص دهد. از دلایل اصلی اتومات کار نکردن یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نشت گاز از یخچال
 • وجود گرد و غبار بر روی لوله‌های کندانسور
 • خراب شدن هیتر دیفراست
 • خراب شدن تایمر دیفراست
 • خراب شدن ترموستات یخچال
 • ضعیف شدن موتور یخچال
 • خراب شدن درب جایخی در یخچال‌های قدیمی
 • خراب شدن برد یخچال
 • خراب شدن لاستیک درب یخچال

آرا سرویس، نمایندگی معتبر تعمیر لوازم خانگی در تهران و کرج، مشکلات یخچال شما را برطرف می‌کند. بنابراین اگر به دنبال تعمیرکار مطمئن هستید با ما تماس بگیرید. ما قادر هستیم یخچال شما را با هزینه‌ای مناسب در محل تعمیر کنیم.

کلمات کلیدی: تعمیر یخچال فریزر در منزل، نمایندگی تعمیر لوازم خانگی در تهران، علت یکسره شدن یخچال، علت اتومات کار نکردن یخچال، علت خاموش نشدن یخچال، خراب شدن ترموستات یخچال، تعمیر موتور یخچال فریزر، علت صدای زیاد یخچال، نشت گاز از یخچال فریزر

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان