7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

  • Info@ara-service.com
  • 021-22504188

تعمیر و اصول اولیه نگهداری از هود

هود یکی از لوازم آشپزخانه است که در مواردی مشکلاتی با بروز مشکل روبرو می‌شود، در این متن مشکلات رایج هود و همچنین نحوه تعمیرات و نگهداری آن را توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید

  •  انواع هود
  •  مشکلات عمده ی هود های خانگی
  •  اصول اولیه نگهداری از هود جهت بهبود عمر هود
  •  نکات کاربردی برای تمیز کردن هود آشپز خانه
تعمیر و نگهداری هود

 


انواع هود


در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است. هودهای تصفیه‌کننده هوا و هودهای دارای خروجی هوا، هودهای تصفیه کننده، گرد و غبار و بو را به داخل می‌کشند و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا می‌زدایند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه پس می‌دهند. هودهایی که خروجی هوا دارند، به یک کانال متصل شده‌اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده می‌شود. این هودها به شکل‌های معمولی، شومینه‌ای و جزیره‌ای موجود هستند.


مشکلات رایج هود


1- هود آشپزخانه پر سروصدا است

یکی از مشکلاتی که در صورت نامتناسب بودن هود آشپزخانه به وجود می آید، سرو صدای نامتعارف هود است. برای پیشگیری از این چالش قبل از خرید یا تعویض هود فعلی نکات زیر را در نظر بگیرید:
مساحت آشپزخانه: هود آشپزخانه باید متناسب با مساحت و فضا مورد نظر باشد. هودها با توجه به متراژ فضای آشپزخانه با موتورهای متفاوتی ساخته می شوند و طبیعیست که مقدار صدای تولیدیشان باهم متفاوت باشد.

فضای نصب هود: 60 تا90 سانتی متر فضاییست که طراحان یا کابینت سازان برای هود آشپزخانه در نظر می گیرند. هودهای موجود در بازار ایران معمولا 60-80-90 سانتی متر هستند.

نوع اجاق گاز: نوع اجاق گاز(رومیزی، فردار، پنج شعله و یا کم تر)، در میزان تولید گرما تاثیر گذار است. قبل از خرید هود حتما اجاق گاز خود را تهیه کنید.

2- هود آشپزخانه در زمستان خوب کار نمی کند

بهتر است قبل از شروع زمستان نکات زیر را در نظر بگیرید:
خروجی خرطومی را چک کنید! با توجه به اقلیم و شرایط جوی محل سکونتتان در پاییز و زمستان بادها شدید تر می‌وزند. به همین دلیل ممکن است گاهی خروجی با اشیاء خارجی و حتی لانه گذاری پرندگان مسدود شده باشد. حتما خروجی را چک کنید!
آلودگی هوا در زمستان مشکل ساز می‌شود! اگر در کلان شهرها زندگی می کنید حتماً با پدیده وارونگی هوا آشنا هستید. در  فصل زمستان‌ شاهد بیش‌ترین آلودگی هوا هستیم. حتماً در فصل زمستان هود خود را سرویس کنید تا آلودگی ها و بارندگی‌های شدید، آسیبی به هود آشپزخانه نزنند.

3- صدای هود زیاد شده و یا لرزش دارد؟

احتمالاً موتور یا ملحقات آن مشکل پیدا کرده است.

4- هود روشن نمی‌شود؟

باید سیم کشی برق، برد و در انتهای موتور آن را چک کنید.

5- هود یکسره کار می‌کند؟

قطعاً  کلید یا برد شما دچار مشکل شده است.

6- دکمه‌های صفحه نماش یا سنسورهای بو  و دمای هود کار نمی‌کنند؟

برد یا سیم‌کشی دستگاه شما نیاز به باز بینی دارد.

7- مکش هود ضعیف یا قطع‌شده است؟

احتمالاً  فیلتر یا موتور عیب پیدا کرده است.


اصول اولیه نگهداری از هود جهت بهبود عمر هود


 

1-قبل از شروع آشپزی هود را روشن نمایید! 5 دقیقه قبل از شروع هود را روشن کنید تا موتور ضمن عبور از توان اولیه به حداکثر دور خود برسد و کمی از حرارت محیط بکاهد. با این کار هود شما قبل از شروع جریان چربی سازی توسط گاز، آمادگی جذب و عبور چربی ها را پیدا می کند.

2- در روزهای بدون آشپزی هم هود را روشن کنید! برای جلوگیری از احاطه شدن موتور هود آشپزخانه با آلودگی های محیطی، بهتر است در روزهایی هم که آشپزی نمی کنید؛ بین 10 تا 20 دقیقه با درجه مکش پایین هود را روشن بگذارید.
3- مکش هود را روی بیش ترین درجه تنظیم کنید! اگر مهمان دارید یا به نحوی مجبور به استفاده از سه شعله یا بیشر گاز هستید،درجه مکش هود را روی 3 و 4 تنظیم کنید.

 


نکات کاربردی برای تمیز کردن هود آشپز خانه


1 – یکی از راه‌های مناسب استفاده از محلول‌های گاز پاک کن است. این محلول‌ها در فروشگاه‌ها و حتی سوپر مارکت‌های محل هم در دسترس است. به جای زحمت زیادی، یکی از این محلول‌ها را تهیه کنید و با خواندن راهنمای آن هود آشپزخانه خود را پاک کنید.

2- استفاده از پودر ماشین لباسشویی هم کارآمد است. برخی پودرهای مخصوص شست و شوی لباس با ماشین، موادی دارند که چربی را راحت‌تر در خود حل کرده، کار شما را آسان می‌کنند.

3 – موادی به نام تترا نیز موجود است که برای پاک کردن شیشه یا بدنه استیل هود کارآمد است. فقط باید یادتان بماند که از این مواد برای هودهایی با بدنه پلاستیکی استفاده نکنید.

نکته 1 : در هر سه روش، دستکش را فراموش نکنید و اگر از اسکاچ استفاده می‌کنید نیز دقت کنید که بافت آن زبر نباشد. اسکاچ های نرم برای این کار مناسب‌ترند. پس از پاک شدن مواد نیز چند بار با دستمال مرطوب مواد شیمیایی پاک کننده را بزدایید تا بو یا لمس باقیمانده آن‌ها باعث اذیتتان نشود.

نکته 2 : به خاطر بسپارید هودهای آشپزخانه معمولا دو نوع فیلتر دارند: الیاف و فلزی. طبق توصیه اغلب هودسازان، هر چند‌گاه فیلتر الیافی هود را نیز باید تعویض کرد. این الیاف معمولا از جنسی شبیه به پنبه مصنوعی هستند و شستن آن‌ها از آنجا که باعث تغییر شکل و در نتیجه از دست دادن خاصیتشان می‌شود کاری بی حاصل است و حتما باید تعویض شوند. نوع مشبک فلزی را می‌توان با‌‌ همان مواد پاک کرد.

 


تعمیر هود در محل توسط آراسرویس


کارشناسان آراسرویس آماده مشاوره تلفنی رایگان قبل از ارسال کارشناس هستند.

 

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان