7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-22504188

تعمیر و نگهداری انواع جارو برقی و بخارشو

یکی از وسائل پرکاربرد در خانه‌ها  جاربرقی است، در صورتی که نحوه چگونگی استفاده درست از این وسیله را بدانیم، و البته به صورت بهینه از آن استفاده کنیم، می‌توانیم حداکثر استفاده را از وسیله ببریم، تنها کافیست چند نکته ساده که در پایین توضیح دادیم را رعایت کنید؛ با ما همراه باشید:

. اجزای تشکیل دهنده انواع جارو برقی
. نکات کلیدی در رابطه با نگهداری جارو برقی
. استفاده عمومی و نکات نگهداری از جاروبرقی
. مواردی که برای نگهداری از جاروبرقی خود باید مراقب آنها باشید
. نگهداری از قطعات جاروبرقی
. مشکلات رایج جارو برقی‌ها

تعمیر جاروبرقی


اجزای تشکیل دهنده ی انواع جارو برقی


جارو برقی‌ها اجزای متفاوتی دارند که برخی از آنها را در اینجا به همراه وظیفه‌شان نام خواهیم برد:

1- قسمت‌های استاتور (قسمت ساکن)

شامل قسمت‌های بدون حرکت از جمله موتور اصلی مکنده است.

2- سیم جمع کن
شامل یک قسمت فنردار برای جمع کردن سیم برق جارو برقی است.

3- مخزن زباله
این بخش برای جمع آوری زباله‌هایی است که توسط موتور مکنده به داخل کشیده می‌شود.

4- فیلترقسمت های الکتریکی
این قسمت جهت محافظت در برابر ورود گرد و غبار به داخل موتور ساخته شده است.


نکات کلیدی در رابطه با نگهداری جارو برقی


نکات کلیدی:

 • به طور منظم:کیسه جارو برقی را عوض کنید.
 • مطمئن شوید که سر لوله جارو برقی با آشغال مسدود نشده باشد .
 • فیلتر جارو برقی را به طور منظم تعویض نمایید .

استفاده عمومی و نکات نگهداری از جاروبرقی:

نکات زیر به صورت عمومی در همه جاروبرقی‌ها برقرار است و شامل برند و یا جاروبرقی خاصی نیست.

 • از کابل جاروبرقی با احتیاط استفاده کنید، از کشیدن دو شاخه برق با کابل، یا جمع کردن خودکار کابل موقعی که به جای گیر کرده یا مانعی دارد پرهیز کنید.

 

 • کیسه جاروبرقی را هر چند وقت یکبار (بسته به استفاده شما) بازدید نمایید، فراموش نکنید که برای تعویض کیسه جاروبرقی نباید حتما تا خرخره پر شده باشد! زیرا جاروبرقی مقداری از قدرت مکش هم خود را وقتی کیسه بیشتر از نیمه پر باشد از دست می‌دهد. هرگز از کیسه‌های کاغذی دوباره استفاده نکنید زیرا با یکبار استفاده منافذ آنها پرشده و ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی که سعی به ایجاد گردش هوا دارد، شود.

 

 • قبل از جارو کردن چیزهایی از قبیل جوراب بچه‌ها یا سکه که ممکن تصادفی وارد لوله جاروبرقی شوند را از روی سطح جمع‌آوری کنید. خیلی از مواقع لوله جاروبرقی به همین طریق مسدود می‌شود، بنابراین اگر جاروبرقی شما خوب کار نمیکند از مسدود نبودن لوله با رد کردن چیزی بلند و باریک مانند دسته طی اطمینان حاصل کنید.

مواردی که برای نگهداری از جاروبرقی خود باید مراقب آنها باشید


 • قبل از هر گونه اقدام به تعمیر جاروبرقی حتما آنرا از برق بکشید. ممکن است خیلی واضح به نظر برسد اما فشردن اشتباهی یک کلید ممکن است باعث شروع به کار غیرمنتظره جاروبرقی و نهایتا آسیب‌دیدگی فیزیکی یا برق گرفتگی شود .اگر جاروبرقی شما به شکل ناگهانی از کار افتاد ممکن است بیش از حد داغ شده باشد. حداقل نیم ساعت برای خنک شدن آن قبل از استفاده مجدد صبر کنید .

 

 • دستگاه جاروبرقی خود را از لحاظ سروصدا و کارآیی زیرنظر داشته باشید تا بدانید چه مواقعی نیاز به بازدید دارد؛ بازدید منظم قطعات داخلی، کیسه و لوله بعد از هر بار استفاده، حتی در صورت عدم بروز مشکل، به کاهش نیاز به تعمیرات در بلندمدت منجر می‌شود.

 

 • به خاطر داشته باشید که برای مراقبت و نگهداری عمومی از دستگاه خود حتما باید دستورالعمل‌های سازنده را بخصوص قبل از اقدام برای خارج کردن قطعات جاروبرقی برای تمیز کردن آنها، بررسی نمایید.

 

همان‌طور که دیدید صرفا با انجام اقدامات ساده‌ جهت نگهداری و مراقبت از دستگاه های نظافت مانند جاروبرقی می‌توان آنها را به شکل مفیدتری استفاده کرد. با به خاطر سپردن این نکات می‌توانید عمر جاروبرقی خود را افزایش داده و برای زمان بیشتری از آن استفاده مفید کنید.


نگهداری از قطعات جاروبرقی

قسمت سری لوله جاروبرقی را باز کنید. برای انجام اینکار صفحه پایینی متصل به قسمت سری را باز کنید. ممکن است راحت باز شود، ممکن هم هست به پیچ‌گوشتی جهت بازکردن پیچ‌ها نیاز داشته باشید. البته فراموش نکنید پیچ های باز شده را نگهداری کنید ! با دقت برس چرخان را از جای خود خارج کنید اما دقت کنید که در چه جهتی در جای خود قرار می‌گیرد.

 

آشغال ها را پاک کنید. کُرک‌ها ، نخ و موهایی را که دور برس چرخان جمع شده‌اند پاک کنید. البته شاید به یک قیچی برای بازکردن آنها نیاز داشته باشید.

 

کنترل کنید که برس به راحتی می‌چرخد. اگر اینطور نیست پیچ‌های انتهای آنرا باز کنید و آشغال های جمع‌شده درون آن‌ را پاک کنید. با این کار ساده می‌توانید از تعمیر جاروبرقی جلوگیری کنید؛ البته به نسبت میزان استفاده باید هر از گاهی برس را تعویض کنید.

 

تسمه جاروبرقی را چک کنید. تسمه بالی برس چرخان قرار دارد. اینکار را می‌توانید با خارج کردن صفحه زیر قسمت سری لوله جاروبرقی و گذاشتن یا انگشت زیر تسمه برای بررسی سفتی آن، انجام دهید. هر گونه فرورفتگی، ترک خوردگی یا پارگی قابل ملاحظه، به معنای نیاز به جایگزینی تسمه است. تعویض سالی یکبار این تسمه ایده خوبی است که البته به میزان استفاده از جاروبرقی هم بستگی دارد.


مشکلات رایج جارو برقی‌ها


 1. برس‌های جاروبرقی

سری‌های اضافی جاروبرقی می‌توانند کار تمیز کردن را برای شما آسان‌تر کنند. گاهی لازم است برای تمیز کردن قسمت‌های به‌خصوص، از برس‌های کوچک‌تر استفاده شود. به جای اینکه یک جاروبرقی جدید با انواع برس‌ها و سری‌های همراه آن بخرید، سری به ابزار فروشی محل زندگی خود بزنید تا سری‌ها مناسب مدل جاروبرقی فعلی تان را پیدا کنید.

 

 1. گرم شدن بیش‌ از حد جاروبرقی

گرمای بیش از حد می‌تواند به موتور جاروبرقی آسیب برساند. اما تعویض این موتورها نسبتا ساده است و لازم است برای تعمیر جاروبرقی از یک متخصص لوازم خانگی کمک بگیرید

 

 1. چرخ‌های جاروبرقی

چرخ‌های خراب یا شکسته، می‌توانند استفاده از جاروبرقی را سخت کند. به محض اینکه متوجه شدید چرخ جاروبرقی شکسته، یک چرخ جدید بگیرید و با چرخ شکسته عوض کنید.

 1. سوئیچ‌های جاروبرقی

قطعاتی مانند سوئیچ‌ها به راحتی می‌توانند خراب شوند، بنابراین برای جلوگیری از مشکلات مربوط به برق، باید حتما سوئیچ‌های خراب را عوض کنید.

 

 1. فیلتر جاروبرقی

اغلب اوقات، مشکل مربوط به فیلتر را با عوض کردن یا تمیز کردن آن می‌توان برطرف کرد. از این فیلترها باید با توجه به توصیه‌های سازنده استفاده شود، اما حتی اگر خیلی با دقت از آنها استفاده می‌کنید، بازهم باید هرچند وقت یکبار آنها را بررسی کنید تا تمیز بودن آنها مطمئن شوید، زیرا در صورتی که فیلتر مسدود باشد، جاروبرقی نمی‌تواند به خوبی عمل کند.

 

 1. کیف جاروبرقی

امروزه تولیدکنندگان، کیسه‌های جاروبرقی را در اندازه بزرگ تولید می‌کنند، با این حال باید هرچند وقت یکبار این کیسه‌ها را خالی کرده یا درصورتی که کیسه‌های یکبار مصرف هستند حتما آنها را عوض کنید تا مطمئن شوید جاروبرقی کوچک‌ترین ذرات گرد و غبار را هم جمع می‌کند.

توصیه می‌شود برای جاروبرقی‌هایی که کیسه‌های یکبار مصرف دارند، چند کیسه‌ی اضافی بخرید تا در صورت لزوم آنها را عوض کنید.

 1. سیم برق

اگر مشکلی برای سیم برق به وجود بیاید، برق به جاروبرقی نمی‌رسد و جاروبرقی روشن نمی‌شود. بنابراین برای حفظ ایمنی، حتما سیم برق را از آب و سایر مایعات دور نگه دارید. به این ترتیب احتمال قطعی برق یا مشکلاتی که در آینده ممکن است برای سیم برق پیش بیاید را کاهش می‌دهید.

 1. لوله جاروبرقی

همیشه مطمئن شوید که لوله سالم است و پاره نشده باشد. اگر لوله جاروبرقی مشکل داشته باشد، باعث کاهش قابل ملاحظه مکش می‌شود و بنابراین کارایی دستگاه را کاهش می‌دهد. اگر نتوانستید لوله را خودتان درست کنید، به واسطه ضمانت‌نامه جاروبرقی خود، یک لوله دیگر تحویل بگیرید و در صورتی که از مدت ضمانت دستگاه گذشته است، یک لوله که متناسب مدل جاروبرقی‌تان است تهیه کنید.

 

 1. دسته جاروبرقی

هنگام تمیز کردن مکان‌هایی مانند فن و سقف، حتما ازدسته مخصوص اینکار استفاده کنید. هر زمان که احساس کردید باید مکان‌های بالا و دور از دسترس را تمیز کنید، جایگزین شلنگ انعطاف پذیر با یک عنصر سفت و سخت کار کنید.

 

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان