7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-22504188

علت کار نکردن یخ ساز یخچال فریزر چیست؟

علت کار نکردن یخ ساز یخچال فریزر چیست؟

علت کار نکردن یخ ساز یخچال فریزر چیست؟

از کار افتادن و یا کار نکردن یخ ساز یخچال فریزر دلایل متعددی دارد. اگر در رابطه با یخ ساز یخچال فریزر یا ساید بای ساید، دچار مشکل شدید، در متن زیر علت را بررسی کرده و به راحتی آن را تعمیر کنید.

 • چرا یخ ساز یخ نمی‌سازد؟
 • تعمیر یخچال فریزر در محل

علت کار نکردن یخ ساز یخچال فریزر چیست؟


یخ ساز یخچال فریزر، به طور کلی در دو حالت دچار مشکل می‌شود.

 •  در حالت اول یخ ساز کلا از کار می‌افتد.
 • در حالت دوم یخ ساخته می‌شود اما خارج نمی‌شود.

اگر یخ ساز کار نمی‌کند ابتدا بررسی کنید که دکمه مربوط به آن روشن است یا خیر. این دکمه معمولا یا بر روی یخ ساز تعبیه شده و یا بر روی بدنه فریزر قرار دارد. اگر به جای دکمه اهرم داشته باشد، هنگامی‌که اهرم رو به پائین است به معنای روشن بودن دستگاه است. پس از آن نوبت به بررسی مراحل زیر می‌رسد:

 1. آب داخل یخ ساز را بررسی کنید ومطمئن شوید که در مسیر خروج یخ ساز مانع وجود ندارد.
 2. اگر لوله انتقال دهنده آب یخ زده باشد یخ ساز کار نخواهد کرد.
 3. آب داخل یخ ساز را تعویض نمایید.
 4. برای خروج و یا ساختن یخ دمای فریزر را روی -12 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

چرا یخ ساز یخ نمی‌سازد؟

در حالت دوم یخ ساز یخ نمی‌سازد

.این مشکل به چند دلیل رخ می‌دهد.یا آب به یخ ساز نمی‌رسد و یا سیستم یخ ساز خراب است. در این دو حالت موارد زیر باید بررسی شده و مشکل اصلی تشخیص داده شود:

اگر آب به یخ ساز نرسد:

 • جریان انتقال آب مسدود است: برای بررسی ابتدا یخچال را از برق کشیده و از دیوار فاصله دهید. به دنبال شیر پایینی یخچال بگردید. لوله انتقال آب را از شیر جدا نموده و آن را کامل بررسی کنید. ممکن است مسیر آب از طریق پیچ خوردگی و یا انسداد لوله مسدود شده باشد. لوله را بر روی سطل قرار دهید و شیر را باز کنید.در صورت کم بودن فشار آب می‌توان دریافت که مسیر مسدود شده و یخ ساخته نمی‌شود.
 • شیر ورودی خراب است: اگر در حین بررسی متوجه این مشکل شدید باید شیر ورودی را تعویض نمایید. در غیر این صورت آب به یخ ساز نرسیده و یخ تولید نمی‌شود.
 • لوله ی انتقال دهنده آب یخ زده است: لوله‌ای که از داخل فریز عبور کرده و عملیات یخ سازی را انجام می‌دهد لوله انتقال آب نام دارد. بررسی کنید، اگر یخ زده باشد باید یخ آن را توسط حرارت ملایم آب کنید.
 • فیلتر یخچال گرفته است: در این صورت باید فیلتر یخچال تعویض شود. برای این کار تعمیرکار را مطلع کنید. چرا که تعویض فیلتر کاری تخصصی است. فیلتر باید مناسب با یخچال شما باشد.

اگر سیستم یخ ساز خراب شده باشد:

 • مدول یخ ساز خراب شده است: کار این بخش رساندن یخ های ساخته شده به سطل یخ ساز از طریق به حرکت در آوردن بازوی یخ ساز است. نحوه عملکرد آن اینگونه است که با رسیدن دمای یخچال به -9 موتور شروع به چرخیدن کرده و فرمان ساختن یخ توسط مدول یخ ساز به شیر ورودی می‌رسد. پس از آن آب برای ساختن یخ خروج پیدا می‌کند. در صورت خراب شدن مدول یخ ساز آب وارد محفظه نشده و یخی تولید نمی‌شود.
 • ترموستات یخ ساز خراب شده است: این قطعه فرمان رسیدن دما به عددی معین برای ساخت یخ را صادر می‌کند. توسط این قطعه، هنگامی‌که دما به -9 درجه می‌رسد یخ ساخته می‌شود. با صدور فرمان آب وارد محفظه تخلیه شده از یخ می‌شود و یخ جدید ساخته خواهد شد. اگر ترموستات خراب شود یخ ساخته نمی‌شود. تشخیص خراب شدن ترموستات توسط مولتی‌متر امکان پذیر است.

چرا یخ از یخ ساز خارج نمی‌شود؟

اگر یخ ساز یخ می‌سازد اما نمی‌توانید آن را تخیله کنید علت یکی از موارد زیر است:

 • خراب شدن مدول یخ ساز: موتور مدول، بازو های یخ ساز را به حرکت در می‌آورد. با این کار قطعات ساخته شده از یخ به داخل سطل وارد می‌شوند. اگر این قسمت دچار ایراد شود بازو ها به حرکت در نمی‌آیند. در نتیجه یخ از یخ ساز خارج نمی‌شود.
 • خراب شدن قفل درب: قفل درب که با باز شدن درب یخچال یخ ساز را از کار می‌اندازد، خراب می‌شود. بنابراین ممکن است در حین بسته بودن درب نیز یخ ساز را از کار بیاندازد.از این رو باید بررسی شود. می‌توانید به وسیله مولتی‌متر یا ولت متر جریان را کنترل و ایراد را بفهمید.
 • خراب شدن سیستم دیسپنسر یخ ساز: دو قطعه مهم به نام برد کنترلی و سلنوید عملیات یخسازی را در سیستم کنترل می‌کنند. برد کنترل وظیفه نظارت بر دکمه و عملیات یخسازی را بر عهده دارد. سلنوید نیز موجب باز و بسته شدن درب یخ ساز برای ورود و خروج یخ می‌شود. در صورت خراب شدن هر یک از این مشکل‌ها، یخ ساز یخ خارج نمی‌کند.

تعمیر یخچال فریزر در محل


اگر در رابطه با یخچال فریزر یا ساید بای ساید دچار مشکل شدید می‌توانید از خدمات تعمیر در محل یخچال بهره ببرید.آرا سرویس قادر است در کوتاه‌ترین زمان و به صورت تضمینی مشکلات یخساز یخچال را برطرف نماییم. تنها کافیست از طریق شماره‌های درج شده و یا قسمت ثبت سفارش در سایت درخواست را ثبت نمایید و منتظر تماس ما باشید.


کلام آخر


با روش‌های فوق به آسانی می‌توانید عیب یابی یخ ساز را انجام دهید. اگر از طریق مراحل بالا مشکل برطرف نشد، از تعمیرکار کمک بخواهید. برای تعمیر یخچال فریزر و ساید بای ساید و تعمیر یخ ساز یخچال از خدمات تضمینی آرا سرویس بهره‌مند گردید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان