7 روز هفته، حتی روزهای تعطیل منتظر صدای گرم شما هستیم

 • Info@ara-service.com
 • 021-22504188

مشکلات رایج اجاق گاز و عیب یابی آن

مشکلات رایج اجاق گاز و عیب یابی آن

مشکلات رایج اجاق گاز و عیب یابی آن

ممکن است با شنیدن نام این وسیله تصور کنید نیازی به تعمیر و یا سرویس اجاق گاز نیست. اما باید بگوییم امکان بروز مشکلات متعدد در اجاق گاز نیز مانند سایر لوازم دیگر وجود دارد. بنابراین با مشاهده مشکلی خاص در این وسیله، حتما در سدد تعمیر آن باشید. چرا که می‌تواند خطر آفرین باشد. نگران نباشید، ما شما را در تعمیر اجاق گاز منزلتان همراهی می‌کنیم.

 • راهنمای رفع مشکلات رایج در اجاق گاز
 • مشکلات فر اجاق گاز
 • تعمیر تخصصی اجاق گاز در محل

مشکلات رایج اجاق گاز


شعله اجاق گاز یکسان نیست

شعله اجاق گاز یکسان نیست

 

در یک اجاق گاز سالم، شعله‌ها باید به صورت یکدست و آبی رنگ باشند. ارتفاع یک شعله سالم نیز در حدود 20 میلی متر است. گاهی اوقات شعله‌ها رنگ زرد به خود گرفته و قدرت کافی ندارند. اگرچه این مشکل چندان جدی نیست، اما باید رفع شود. دلیل بروز چنین مسئله‌ای کثیف شدن شعله‌ها است.
شعله را تمیز کنید. این کار را با استفاده از یک ظرف آب و کف و ابر انجام دهید. مشعل‌ها را برداشته و با ابر کفی شده آن‌ها را به خوبی تمیز کنید. پس از اتمام صفحه را توسط دستمال خشک کاملا تمیز کنید تا کف باقی نماند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، این کار را پس از هربار چرب شدن شعله‌ها انجام دهید.

پیلوت بی دلیل خاموش می‌شود

اگر پیلوت اجاق گاز به طور ناگهانی خاموش شود، به درستی تنظیم نیست. در این حالت گاز کافی به آن نرسیده و خاموش خواهد شد. با بستن مقدار کمی از محفظه پیلوت می‌توانید این مشکل را برطرف نمایید.

شعله اجاق گاز به رنگ زرد و نارنجی می سوزد

شعله اجاق گاز به رنگ زرد و نارنجی می سوزد

رنگ شعله‌های یک اجاق گاز سالم باید آبی باشد. در صورتی که رنگ شعله به زرد و یا نارنجی تغییر پیدا کند،  باید حتما در سدد عیب جویی باشید. کم بودن نسبت هوا در مخلوط کن اصلی ترین دلیل زرد سوختن شعله هاست. جهت رفع این مشکل ابتدا صفحه تنظیم مخلوط کن باید باز شود. سپس فاصله نازل تا لوله بررسی شده و در صورت تنظیم نبودن این فاصله، آن را تنظیم کنید. می‌توانید از یک تعمیرکار جهت تنظیم کمک بخواهید.

فندک روشن نمی‌ماند

معمولا با چرخاندن ولوم اجاق گاز، و نگه داشتن چند ثانیه‌ای فندک، شعله باید روشن شود. در غیر اینصورت فندک خراب شده و نیاز به تعمیر دارد. سر رفتن غذا و ریختن مایعات بر روی شعله، شست و شوی ناصحیح و ورود آب به فندک، نوسانات برق و سوختن فندک، فشردن بیش از حد دکمه فندک، کم بودن بیش از حد شعله به مدت طولانی و خراب شدن ترموکوپل، منجر به خراب شدن فندک می‌شود. برای تعمیر ترموکوپل و فندک اجاق گاز می‌توانید از تیم مهندسی آرا سرویس کمک بگیرید.

شعله‌ها با صدا می‌سوزند

در حالت عادی شعله‌های اجاق گاز بی صدا و آرام می‌سوزد. در صورتی که حین روشن کردن، صدای زیادی از آن‌ها خارج می‌شود، مشکل از هوا رسانی به شعله هاست. اگر مقدار هوایی که برای سوختن به شعله‌ها می‌رسد یکسان نباشد، این مشکل به وجود می‌آید. برای حل این مشکل شاتر هوا را بررسی کرده و میزان هوا و گاز ورودی را تنظیم کنید.

اجاق گاز جرقه نمی‌زند ( اشکال در فندک اجاق‌گاز )

اجاق گاز جرقه نمی‌زند

اگر با چرخاندن ولوم اجاق گاز جرقه نزد، ابتدا ترانس جرقه را بررسی کنید. عملکرد ناصحیح این بخش باعث بروز این مشکل می‌شود. قطع شدن سیم‌ها و کلید جرقه و همچنین شکستن چینی جرقه از دلایل دیگر جرقه نزدن اجاق گاز است. در صورت شکسته شدن چینی جرقه باید آن را تعویض نمایید.

درخواست: نمایندگی آلتون اصفهان

اجاق گاز دود می‌کند

این مشکل در اجاق گاز‌های جدید رایج تر است. ممکن است در کنار دود کردن بوی نامطبوع نیز از آن خارج شود. در هنگام ساخت اجاق گاز برای محافظت از صفحه از یک لایه روغن صنعتی استفاده می‌شود. بنابراین شما با روشن کردن اجاق گاز متوجه بوی نامطبوع حاصل از احتراق این روغن‌ها می‌شوید. برای این که با چنین مشکلی مواجه نشوید قبل از استفاده، صفحه را با شوینده‌های مخصوص بشویید.
اگر در اجاق گاز قدیمی با این مشکل مواجه شدید، دلیل کثیف بودن صفحه است. تجمع چربی موجب بروز این مشکل می‌شود. با استفاده از شوینده‌های مناسب اجاق را تمیز کنید تا مشکل رفع گردد.

پخش شدن بوی گاز در فضای نزدیک اجاق گاز

هرگاه با چنین مشکلی مواجه شدید سریعا رسیدگی کنید. اگر در نزدیکی اجاق بوی گاز حس می‌کنید، ابتدا شیلنگ را از نظر نصب صحیح بررسی کنید. ممکن است مشکل از محل نصب کپسول گاز باشد. آن را از جهت نشت گاز بررسی کنید.

گاز به اجاق گاز نمی‌رسد

اگر گاز از لوله اصلی به اجاق گاز نرسد، اجاق گاز کار نکرده و جریان گاز وجود ندارد. برای بررسی وجود جریان گاز ابتدا دستگیره سوپاپ را باز کنید. سپس یک کبریت یا فندک را روشن کرده و در نزدیکی آن قرار دهید. اگر گاز روشن نشود جریان گاز وجود ندارد. برای رفع این مشکل جرقه‌های ایگنیتر را بررسی کنید. رنگ جرقه‌ها باید سفید مایل به آبی باشد. در صورتی که رنگ آن ها زرد یا نارنجی باشد به معنای معیوب بودن ایگنیتر است. در این هنگام می‌بایست ایگنیتر تعویض گردد.


مشکلات فر اجاق گاز


فر گرم نمی‌کند

اگر فر اجاق گاز اصلا گرم نمی‌کند مشکل از سیستم جرقه زن است. برای رفع این مشکل المنت حرارتی یا سیستم جرقه زن باید تعویض گردد.

پخت یکنواخت نیست

در صورتی که غذای شما یکنواخت پخته نمی‌شود. ممکن است مشکل از حسگر‌های دما و یا المنت‌های حرارتی باشد. این بخش‌ها را بررسی کرده و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. در غیر این صورت ایراد از نحوه جایگذاری و یا ظرف مورد استفاده است. از ظرفی با ارتفاع کم استفاده کنید.

دما ناپایدار است

یکی از نشانه‌های بارز این مشکل پخته نشدن غذا است. رایج ترین دلیل خراب شدن حسگر دما است. اگر با تعویض حسگر مشکل برطرف نشد، فر را کالیبره کنید. برای کالیبره کردن فر دما را روی 350 درجه تنظیم نمایید. هر نیم ساعت دمای خوانده شده توسط حسگر را یادداشت کرده و با توجه به آن‌ها درجه را تنظیم کنید.


تعمیر تخصصی اجاق گاز در محل


اگر به دنبال تعمیرکار مطمئن برای تعمیر اجاق گازتان هستید، آرا سرویس با تکیه بر بهترین تیم مهندسی آماده ارائه خدمات در جهت نصب و تعمیر اجاق گاز در محل است. از طریق تماس با ما علاوه بر دریافت مشاوره رایگان، با نازلترین هزینه مشکلات اجاق گاز خود را برطرف نمایید.


کلام آخر


در مقاله فوق به چگونگی رفع مشکلات رایج در اجاق گاز پرداختیم. تعمیر اجاق گاز از جهت حساس بودن کارکرد آن مهم است. بنابراین تعمیر آن را به بعد موکول نکنید. به طور خلاصه مشکلات رایج اجاق گاز و چگونگی رفع آن ها به شرح زیر است:

 •  اگر شعله اجاق گاز یکدست نباشد و به رنگ زرد بسوزد، شعله‌ها کثیف هستند. با تمیز کردن شعله‌ها این مشکل برطرف خواهد شد.
 •  تنظیم نبودن پیلوت موجب خاموش شدن بی دلیل آن می شود. مقدار کمی از محفظه پیلوت را ببندید.
 •  اگر شعله ها با صدا می سوزند، از طریق بررسی شاتر میزان هوای لازم برای سوختن شعله را تنظیم کنید.
 •  جرقه نزدن اجاق گاز نیز به دلایلی نظیر درست کار نکردن ترانس جرقه، قطع شدن سیم‌ها و یا شکستن سینی جرقه است.
 •  دلیل دود کردن اجاق گاز روغن‌های صنعتی روی صفحه است. از طریق تمیز کردن صفحه و شعله‌ها این مشکل را برطرف کنید.
 •  نشت گاز از شیلنگ و یا کپسول اجاق گاز موجب پخش شدن بوی گاز در نزدیکی اجاق می‌شود. آن را بررسی کرده و اتصالات را محکم کنید.
 •  در صورت نرسیدن گاز به اجاق ابتدا جریان گاز را بررسی کنید. در غیر اینصورت ایگنیتر باید چک شود.
 •  گرم نشدن فر اجاق گاز به دلیل خراب شدن سیستم جرقه زن است که باید تعمیر گردد.
 •  یکنواخت نبودن پخت نیز به دلیل خراب شدن المنت‌های حرارتی است. آن را تعویض کنید.
 •  در صورتی که دمای فر ناپایدار است می‌بایست حسگر دما تعمیر شود.

دیدگاه خود را بنویسید

اینستاگرام

به روزترین مطالب تعمیرات

تلگرام

آخرین مطالب در مورد تعمیرات

ساعت کاری آرا سرویس

شنبه تا جمعه - 8:00 - 22:00

تهران. پاسداران

پاسدارن. میدان هروی. خیابان ساقدوش. خیابان زندی 2
تماس با کارشناسان